Saturday, November 13, 2010

KETUA-KETUA POLIS NEGARA - IGP

Senarai Ketua Polis Negara :


1) TAN SRI SIR CLAUDE FENNER



Tan Sri Sir Claude Fenner dilahirkan pada 6 Januari 1916 di London dan merupakan Ketua Polis Negara yang pertama dan berkhidmat di antara 18 September 1958 hingga 28 Februari 1966. Antara cawangan yang pernah dikhidmati :-

  • Cawangan Trafik Kuala Lumpur
  • Ketua Polis Daerah, Teluk Intan, Kinta, Tronoh
  • ASP Sikh Kontinjen Negeri-Negeri Selat
  • 1945 bertugas dengan Pentadbiran Tentera British (British Military Administration) berpangkat Leftenan Kolonel semasa menumpaskan MPAJA
  • Ketua Polis Johor tahun 1955
  • Dipinjamkan ke Jabatan Perdana Menteri sebagai Pemangku Timbalan Setiausaha Keselamatan dan Perisikan pada 1958
  • 2 Jun 1958 dinaikkan pangkat sebagai Timbalan Pesuruhjaya Polis
  • 18 September 1958 hingga 1966 sebagai Pesuruhjaya Polis Persekutuan Tanah Melayu


2) TUN MOHAMED SALLEH ISMAEL

Tun Mohamed Salleh bin Ismael dilahirkan pada 7 Julai 1917 di Bukit Mertajam, Pulau Pinang. Beliau dilantik sebagai Ketua Polis Negara yang kedua pada 29 Mac 1966. Merupakan anak Melayu pertama menjawat jawatan tertinggi di dalam Pasukan Polis. Usaha gigih beliau telah melahirkan 'Sistem Salleh', di samping Pasukan Kadet Polis dan Pasukan Sukarelawan Polis. Beliau meninggal dunia pada 31 Januari 1973. Antara jawatan yang pernah disandang :

  • Menjadi Setiausaha Polis Persekutuan kepada Pesuruhjaya Polis pada 31 Ogos 1957
  • Timbalan Pesuruhjaya Polis pada 1 April 1961 - 31 Mac 1962
  • Pengarah Hal Ehwal Polis pada 1 April 1962 - 12 Julai 1962
  • Pesuruhjaya Polis Persekutuan Tanah Melayu pada 13 Julai 1962 - 8 Februari 1966
  • Ketua Polis Negara pada 29 Mac 1966 - 31 Januari 1973



3) TAN SRI ABDUL RAHMAN BIN HASHIM

Tan Sri Abdul Rahman bin Hashim dilahirkan pada 17 Julai 1925 di Yan, Kedah. Beliau dilantik sebagai Ketua Polis Negara yang ketiga pada 1 Februari 1973. Kematian tragisnya angkara anasir subversif pada 7 Jun 1974. Antara jawatan yang pernah disandang :-

  • Ketua Polis Daerah Baling - Januari 1948
  • Pegawai Penyiasat Jenayah di Kajang (Insp.) - Mei 1949
  • Ketua Polis Daerah Kulai, Johor - Januari 1952
  • Kursus JSJ selama 3 bulan di Mill Mecee Stafford, United Kingdom. Kembali dan bertugas di Cawangan Khas Kuala Lumpur - April 1953
  • Kursus di Rynston on Dunsmore atau Bramshill Police Colege, United Kingdom - September 1957
  • Ketua Cawangan Khas Pulau Pinang - 1960
  • Timbalan Pengarah Cawangan Khas - 1963
  • Pengarah Cawangan Khas - 1971
  • Timbalan Ketua Polis Negara - Januari 1972
  • Ketua Polis Negara pada 1 Februari 1973 sehingga tarikh kematiannya pada 7 Jun 1974


4) TUN MOHAMMED HANIF BIN OMAR

Tun Mohammed Hanif bin Omar dilahirkan pada 16 Januari 1939 di Teluk Intan, Perak. Dilantik sebagai Ketua Polis Negara yang keempat pada 8 Jun 1974. Antara jawatan yang pernah disandang :-

  • Pegawai Penyiasat Melaka Tengah - April 1960
  • Penolong Ketua Polis Daerah Jasin, Melaka - 20 November 1960
  • Penolong Pegawai Penjaga Siasatan Jenayah (Selatan) Pahang - 2 Disember 1960
  • Pegawai Turus Cawangan Khas, Bukit Aman, Kuala Lumpur - 16 Januari 1962
  • Pegawai Turus Cawangan Khas Selangor - 8 Ogos 1966
  • Ketua Polis Daerah Ipoh, Perak - 20 Julai 1967
  • Ketua Pegawai Turus (Polis) Majlis Gerakan Negara - 18 Mei 1969
  • Ketua Cawangan Khas Selangor - 20 Disember 1969
  • Ketua Polis Melaka - 7 September 1970
  • Ketua Polis Selangor - 6 Disember 1971
  • Pengarah Cawangan Khas - 31 Januari 1973
  • Timbalan Ketua Polis Negara - 1 Februari 1973
  • Ketua Polis Negara - 8 Jun 1974 hingga 15 Januari 1994


5) TAN SRI ABDUL RAHIM BIN MOHD. NOOR


Tan Sri Abdul Rahim bin Mohd. Noor dilahirkan pada 6 Jun 1943 di Serkam, Melaka. Beliau dilantik sebagai Ketua Polis Negara yang kelima pada 16 Januari 1994. Antara jawatan yang pernah disandang :-

  • Pegawai Personel Cawangan Pentadbiran Bukit Aman - 9 Februari 1970
  • TPP Perkhidmatan Pentadbiran Bukit Aman - 1 Disember 1973
  • Supt. Perjawatan Pentadbiran Bukit Aman - 1 Oktober 1975
  • PP Tatatertib Pentadbiran Bukit Aman - 18 April 1977
  • Ketua Polis Daerah Pentadbiran Melaka Tengah - 28 Disember 1977
  • Komandan Latihan/Maktab Polis, Kuala Kubu Bharu - 18 Januari 1979
  • Penolong Pengarah Pentadbiran/Pengurusan - 1 September 1981
  • Pegawai Turus Cawangan Khas Bukit Aman - 3 Januari 1984
  • Ketua Polis Negeri Selangor - 21 Julai 1984
  • Pesuruhjaya Polis Sabah - 27 November 1985
  • Pengarah Cawangan Khas Bukit Aman - 20 Januari 1986
  • Timbalan Ketua Polis Negara - 14 Jun 1989
  • Ketua Polis Negara - 16 Januari 1994

6) TAN SRI NORIAN MAI



Tan Sri Norian Mai dilahirkan di Hilir Perak pada 5 November 1946. Mula menceburkan diri dalam pasukan polis sebagai Kadet Penolong Penuasa Polis pada 8 November 1969. Pada 6 Julai 1997, Tan Sri Norian Mai telah dilantik sebagai Timbalan Ketua Polis Negara, dan seterusnya menjadi Ketua Polis Negara keenam pada 8 Januari 1999, menggantikan Tan Sri Rahim Noor. Antara jawatan yang pernah disandang :-

  • Latihan - 8 September 1969
  • ASP Pencegahan Jenayah - 9 Februari 1970
  • Pegawai Penyiasat - 2 Januari 1971
  • Ketua Polis Daerah Jasin - 3 Januari 1972
  • TPP Latihan Bukit Aman - 16 Februari 1976
  • Ketua Polis Daerah Brickfields - 11 Oktober 1980
  • Ketua Polis Daerah Petaling Jaya - 1 Disember 1982
  • Ketua Polis Terengganu - 31 Disember 1984
  • Ketua Polis Terengganu - 31 Ogos 1986
  • PT E2 Cawangan Khas - 14 Januari 1987
  • Timbalan Pengarah Cawangan Khas Bukit Aman - 21 Jun 1990
  • Timbalan Pengarah Cawangan Khas Bukit Aman - 17 Februari 1991
  • Ketua Polis Selangor - 31 Disember 1992
  • Pengarah Cawangan Khas Bukit Aman - 1 Januari 1994
  • Timbalan Ketua Polis Negara - 6 Mei 1997
  • Ketua Polis Negara - 8 Januari 1999



7
) Tan Sri Mohd. Bakri Hj. Omar



Tidak ramai yang mengenali beliau sebelum ini, kerana beliau sering dikatakan sebagai 'low profile', walaupun jawatan yang dipegangnya sebelum ini merupakan jawatan-jawatan penting.

Walau bagaimanapun, sejak akhir-akhir ini, namanya disebut-sebut bukan sahaja di kalangan warga PDRM, malahan di kalangan orang ramai.

Beliau ialah Tan Sri Mohd. Bakri Hj. Omar, Ketua Polis Negara yang menggantikan Tan Sri Norian Mai yang bersara hari ini, 5 November 2003. Beliau dikenali sebagai seorang pegawai kanan polis yang amat tegas dan menitikberatkan disiplin di kalangan pegawai dan anggota bawahannya. Ciri-ciri kepimpinan ini telah mendatangkan rasa gerun dan hormat seluruh warga PDRM terhadapnya; di kalangan ahli masyarakat, mereka melihat beliau secara positif, iaitu sebagai pemimpin pasukan yang mampu berbuat sesuatu, khususnya dalam membimbing PDRM menurut aspirasi masyarakat.

Tan Sri Mohd Bakri dilahirkan pada 10 September 1948 di Manjung, Perak.

Dengan berbekalkan kelulusan Sarjana Sastera, beliau telah memulakan perkhidmatan beliau sebagai Kadet Asisten Superintenden pada 1 Januari 1971, dan seperti kebanyakan pegawai lain, telah menjalani latihan asas kepolisan di Pusat Latihan Polis (PULAPOL).

Beliau memegang beberapa jawatan 'command post' yang penting, di antaranya:-

  • Ketua Polis Daerah Mersing (1972 - 1973)
  • Ketua Polis Daerah Balik Pulau, Pulau Pinang (1974 - 1977)
  • Ketua Polis Daerah Petaling Jaya (1987 - 1988)
  • Timbalan Komandan Maktab Pegawai Kanan Polis, Kuala Kubu Bahru (1984 - 1986)
  • Ketua Jabatan Siasatan Jenayah Kuala Lumpur (1988 - 1990)
  • Pesuruhjaya Polis Sabah (1994)
  • Ketua Polis Kedah (1996 - 1997)
  • Ketua Polis Kuala Lumpur (1997-1998)
  • Ketua Pengarah Agensi Dadah Kebangsaan (1998 - 1999)
  • Pengarah Pengurusan (1999 - 2002)
  • Timbalan Ketua Polis Negara (2002 - 2003)

Sebagai seorang pegawai kanan yang berpengalaman, beliau juga memiliki segala ilmu yang mencukupi bagi memikul tugas dan tanggungjawab sebagai Ketua Polis Negara. Beliau telah mengikuti kursus-kursus penting seperti 'Hostage Negotiation Technic', 'Terrorism' dan Airport Security Management.

Seperti kesemua Ketua Polis Negara sebelum ini, beliau juga merupakan lepasan Royal College of Defence Studies, United Kingdom.



8
) Tan Sri Musa Bin Tan Sri Hj. Hassan



YDH Tan Sri Musa Bin Tan Sri Hj. Hassan dilahirkan pada 13 September 1951 di Kuala Lumpur. YDH Tan Sri Musa Bin Tan Sri Hj. Hassan telah dilantik sebagai Ketua Polis Negara pada 12 September 2006. Beliau merupakan Ketua Polis Negara yang ke lapan menggantikan Tan Sri Mohd Bakri Bin Hj. Omar yang bersara pada 11 September 2006. Beliau dikenali sebagai seorang Pegawai Kanan Polis yang amat tegas dan menitikberatkan disiplin di kalangan pegawai dan anggota bawahannya dan sangat berterus terang tentang strategi dan stail pengurusannya untuk mencapai matlamat.

Ciri-ciri kepimpinan ini telah mendatangkan rasa gerun dan hormat seluruh warga PDRM terhadapnya; di kalangan ahli masyarakat, mereka melihat beliau secara positif, iaitu sebagai pemimpin pasukan yang mampu berbuat sesuatu, khususnya dalam membimbing PDRM menurut aspirasi masyarakat.

Beliau melihat tugas besar yang harus ditanganinya segera ialah mengurangkan kadar jenayah dan seterusnya mengembalikan keyakinan masyarakat terhadap soal keselamatan untuk memperkasakan semula pasukan Polis Diraja Malaysia. Amanat beliau " Bekerjalah dengan ikhlas, jujur dan amanah. Buat kerja dengan betul dan bantu saya ".

Rekod Perkhidmatan YDH Tan Sri Musa Bin Tan Sri Hj. Hassan.

1969 -Insp. Pelatih.
Di Maktab Polis Kuala Kubu Bahru.
1970 -Insp. Siasatan Khas.
Di IPD. Melaka Tengah.
1973 -Pegawai Pendakwa.
Di IPD. Alor Gajah, Melaka.
1975 -PT Rekod / Perangkaan CAD
JSJ. Bukit Aman.
1981 -PPP Bah. 'A'
Narkotik, Bukit Aman.
1985 -PPP Pakar Bantuan Teknik CAD.
JSJ. Bukit Aman.
1986 -PPP Sekolah Undang-Undang.
Maktab Polis Kuala Kubu Bahru.
1988 -Timbalan Ketua Sekolah Perundangan.
Maktab Polis Kuala Lubu Bahru.
1991 -Pegawai Latihan B1.
Cawangan Latihan, Jabatan Pengurusan, Bukit Aman.
1992 -PP Latihan (Peperiksaan).
Cawangan Latihan, Jabatan Pengurusan, Bukit Aman.
1995 -Penolong Pengarah Pendakwaan / Undang-Undang.
JSJ. Bukit Aman.
2000 -Timbalan Pengarah II.
JSJ. Bukit Aman.
2001 -Timbalan Pengarah I.
JSJ. Bukit Aman.
2003 -Ketua Polis Johor.
2004 -Pengarah JSJ.
Bukit Aman.
2005 -Timbalan Ketua Polis Negara
2006 -Ketua Polis Negara.

Sebagai seorang pegawai kanan yang berpengalaman, beliau juga memiliki segala ilmu yang mencukupi bagi memikul tugas dan tanggungjawab sebagai Ketua Polis Negara.



9) Tan Sri Haji Ismail Bin Haji Omar


YDH Tan Sri Haji Ismail Bin Hj Omar dilahirkan pada 17 Mei 1953 di Kulim, Kedah. YDH Tan Sri Haji Ismail Bin Hj Omar telah dilantik sebagai Ketua Polis Negara pada 13 September 2010. Beliau merupakan Ketua Polis Negara yang ke sembilan menggantikan Tan Sri Musa Bin Tan Sri Hj. Hassan yang bersara pada 12 September 2010. Beliau dikenali sebagai seorang Pegawai Kanan Polis yang amat tegas dan menitikberatkan disiplin di kalangan pegawai dan anggota bawahannya dan sangat berterus terang tentang strategi dan stail pengurusannya untuk mencapai matlamat.

Beliau melihat tugas besar yang harus ditanganinya segera ialah mengurangkan kadar jenayah dan seterusnya mengembalikan keyakinan masyarakat terhadap soal keselamatan untuk memperkasakan semula pasukan Polis Diraja Malaysia. Amanat beliau "Bekerjalah dengan ikhlas, jujur dan amanah. Buat kerja dengan betul dan bantu saya".
"Saya akan bekerja berpaksi kepada bidangkuasa yang diperuntukkan oleh undang-undang dan menentukan PDRM terus memberi perkhidmatan terbaik bagi kesejahteraan seluruh rakyat dan negara Malaysia"

Rekod Perkhidmatan YDH Tan Sri Ismail Bin Hj Omar :-

1971 - Insp. Pelatih
Maktab Polis Kuala Kubu Bahru

1972 - Pegawai Penyiasat Jenayah
IPD Seremban, Negeri Sembilan

1975 - Pegawai Penyiasat Jenayah
IPD Kuala Pilah, Negeri Sembilan

1977 - Pegawai Penyiasat Trafik
IPD Ipoh, Perak

1978 - Pegawai Penyiasat Jenayah
IPD Krian, Perak

1980 - OC Pusat Latihan Kawasan Latihan Taiping
Taiping, Perak

1980 - OC Pusat Latihan Luar PLP Latihan Taiping
Taiping, Perak

1983 - PPP Siasatan (U) TT
Jabatan Pengurusan, Bukit Aman

1986 - PPP Siasatan (U) TT
Jabatan Pengurusan, Bukit Aman

1992 - TPP Siasatan (S) Tatatertib
Jabatan Pengurusan, Bukit Aman

1993 - DSP Bantuan Teknik Tatatertib
Jabatan Pengurusan, Bukit Aman

1993 - DSP Rayuan Tatatertib
Jabatan Pengurusan, Bukit Aman

1994 - PP Mahkamah
IPD Ipoh, Perak

1996 - Ketua Polis Daerah
IPD Seberang Prai Tengah, Pulau Pinang

1999 - ACP Pendakwaan/Undang-Undang
JSJ, Bukit Aman

2004 - Ketua Pen. Pengarah II (BSJP)
JSJ, Bukit Aman

2005 - Timbalan Pengarah II JSJN
JSJN, Bukit Aman

2006 - Ketua Polis Selangor

2007 - Pengarah Pengurusan
Bukit Aman

2007 - Timbalan Ketua Polis Negara

2010 - Ketua Polis Negara (13 September 2010)

Sebagai seorang pegawai kanan yang berpengalaman, beliau juga memiliki segala ilmu yang mencukupi bagi memikul tugas dan tanggungjawab sebagai Ketua Polis Negara.











No comments:

Post a Comment

Post a Comment